سفرنامه شیراز

با کلی تاخیر .. سفرنامه شیراز

ابتدای سفر که هواپیما با یک ساعت تاخیر پرواز کرد. ساعت ٢٠:٣٠ رسیدیم و بعد از کمی جابجایی استراحت. زود خوابیدیم چون تصمیم داشتم از تمام لحظه ها به نحو احسن استفاده کنیم.

هوا کاملاً آفتابی بود. ولی خنک .. اصلاً‌ سرد نبود. البته این خوبی هوا و لطافتش برای روزها بود و شب ها حسابی سرد می شد.آخرین روز یعنی شنبه ٢۵ دی باران بارید ولی اونطوری که خیس بشی و شدید باشه نبود. بازم بگم شب شدت باران بیشتر شد.

بریم سراغ جاهایی که رفتیم:

١- تخت جمشید: چقدر آسمان آبی بود. نفس کشیدن حس تازگی به ریه هات وارد می کرد، قدم زدن در کنار دیوارها با این همه قدمت و تاریخی برای من دنیا دنیا لذت داشت. در حال احیاء برخی قسمت ها بودند. می دونید همونجا یک ایده اومد به ذهنم و اونم این بود که عینکی سه بعدی درست بشه که وقتی در کوچه و خیابان ها و راهروهای تخت جمشید قدم می گذاری شکل واقعی و قدیمی آن را ببینی و چه حس خوبی خواهد بود اگه اینطور می شد.

عکس (١)  - عکس (٢)  - عکس (٣) - عکس (۴) - عکس (۵) - عکس (۶) - عکس (٧) - عکس (8)

2-  شاه چراغ  : با تمام محیط کوچکی که دارد بسیار دوست داشتنی است. در این محیط قرار گرفتن یه حس خوبیه که امیدوارم هرکسی نرفته تجربه اش کنه.   .(1)

روبروی شاه چراغ مسجد عتیق قرار گرفته و یک سمت دیگر همین حیاط نیز مزار برادر شاه چراغ  به همراه پسرش و همان جا در اتاقی دیگر شهید دستغیب. (2) - (3) - (4) - (5)- (6)

٣- دروازه قرآن : شب بود و هوا خیلی سرد. بعدش هم وقت نشد که روز هم برویم. اینقدر هوا سرد بود که چند تا عکس گرفتم و گفتم بریم هتل. حتی یادم رفت از قبر خواجوی کرمانی هم عکسی بگیرم.  (1) - (2) - (3) - (4)

4- آرامگاه حافظ : خیلی جای آرامی است، لذت بخشه کتاب حافظ بگیری دستت و تا می تونی شعر بخونی. اینجا هم روز رفتیم هم شب و هر کدام زیبایی خاص خودش رو داشت.  ولی روز نمی دونم حواسم کجا بود که عکس خالی از وجود خودمان نگرفتم.  یک خانومی  (1) - (2) - (3)

5- ارگ کریم خان: یکی از برج ها نشست کرده بود و به این خاطر قسمتی از این بنا دیگر ماشین ها تردد نمی کنند. (1) داخل ارگ درخت های نارنج بود و از ابتدای ورود حوضچه ای باریک وجود داشت که البته بدون آب بود. در مورد این بنا بیشتر اگر می خواهید بدانید (2)  داخل این بنا مجسمه هایی از آن دوران و کریم خان درست کرده بودند. (3) از بیرون شیشه ها خیلی عادی بود و بی رنگ ولی از داخل خیلی زیبا بود. (4)

6- موزه پارس (باغ نظر) (عمارت کلاه فرنگی) : بعد از ارگ کریم خان به این جا رفتیم آخه تقریباً در یک میدان واقع شده اند. در این موزه اشیاء گرانقیمت زیاد بود و یک بوفه ی آینه کاری بود که خیلی قشنگ بود و نقاشی های دیوارها هم که بیشترش از بین رفته بود نیز نظرم رو جلب کرد. قابل ذکر است که در این مکان مزار کریم خان زند بود. از داخل عکس برداری ممنوع بود. (1)   (2)   (3)

7- مسجد وکیل: چقدر معماری این مسجد و این ستون ها رو دوست داشتم. امیدوارم هیچ وقت خراب نشه.  (1) - (2) - (3)

8- بازار وکیل: زیاد اهل سوغاتی گرفتن نیستم ، بیشتر دوست دارم وقتم و به گردش و تفریح بگذرد. با این حال یک مانتو و کمی مسقطی گرفتم. یادم رفت از مانتوم عکس بگیرم. (1) - (2) - (3) - (4)

بعد از اینکه شماره های 5 الی 8 رو دیدن کردیم رفتیم کمی عرقیجات و ترشی گرفتیم. چشم دکتر رژیم و دور دیدم بچه ها باور کنید با وجود این همه ترشی سخت بود نخوردن. خجالت(5)

9- باغ ارم :  در باغ ارم که گل هاش  مشهوره ما شاید ندیدیم ولی من این خلوتی که هر جا می رفتیم رو دوست داشتم و با خیال راحت هر جا می خواستم قدم می گذاشتم. این باغ با اینکه زمستان بود بازم قشنگ بود چه برسد به بهار.(1) - (2)

10- باغ عفیف آباد: شنبه این مکان رفتیم وقتی که باران می بارید. زیر زمین پر بود از اسلحه از ابتدایی ترین تا پیشرفته ترین ها در دوره های مختلف .. داخل هم مبلمان مختلف را می دید. یک قسمتی بود که دیده بانی کاخ بود. و وقتی که روی چهارپایه ای می ایستادی درب ورودی که نزدیک هم نبود را می دیدی و سمت راست و چپ هم کاملاً دیده می شد و در آینه ای می توانستی پشت کاخ را ببینی .. این نشان از معماری فوق العاده اشان دارد. سربازان زیادی اینجا بودند و آن روز به چیدن نارنج ها  مشغول بودند.  (1) - (2) - (3)

11- آرامگاه سعدی: در کنار آرامگاه سعدی شوریده شیرازی نیز می باشد. (1) - (2) - (3) - (4) - (5) - (6)

12- باغ دلگشا: کمی پایین تر از آرامگاه سعدی است. درخ های نخلش زیبا بود .. و این باغ پر بود از درخت های نارنج ولی نارنج هایش خیلی کم بود گویا چیده شده بود. (1) - (2) - (3) - (4)

 

یک تیکه آخر را بعداً اضافه می کنم .. دیرم شده چشمک

------

بعداً نوشت: شنبه ٢۵ دی ساعت ٢٣ پروازمون بود که گویا تهران برف می اومد و همه ی پرواز ها کنسل می شد. پرواز ما با ٧ ساعت تاخیر ساعت ۶:٣٠ پرواز کرد. شیراز باران می آمد و صبح شدت باران بیشتر شده بود. وقتی که پرواز کردیم هواپیما کلی تکان های بد خورد .. راستش اینقدر بد بود که منم ترسیدم ولی به مامان می گفتم طبیعیه نگران نباش. بعد از حدود ١ ساعت خلبان گفت که در حال فرود هستیم و کمربندها رو ببندید. اصلاً‌ هیج ها دیده نمی شد و دوباره اوج گرفت .. گفت اگه دید کافی نباشه برای فرود به شیراز برمی گردیم. حالا یه تلویزیون هم گذاشتند روبروی همه ی مسافرها .. دارند جلو رو می بینند بعد از ١ ساعت تو هوا چرخیدن تصمیم به فرود گرفت. یعنی ما هر چی خلبان می دید و می دیدیم ولی هیچ چیزی پیدا نبود. همه از ترس و استرس سکوت کرده بودند. باند فرودگاه که دیده شد یک هم همه ی کوتاهی شد تا وقتی که نشست همه بلند صلوات فرستادند ... بعد دست زدند و کلی ایول و باریک ا.. به خلبان گفتند. بعدش هم که خسته نرسیده رفتم اداره.

رسیدم اداره و دیدیم به به .. جام تغییر کرده و باید وسایلم رو جابجا کنم. شب از فرط خستگی متوجه نشدم چطور خوابیدم. ولی از ٨ خوابیدم تا خود صبح.

 

این بود انشای من.از خود راضی

/ 28 نظر / 10465 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سارا یه فنجون...

خیلی سفر خوبی بود.... هوس شیراز کردم...اونهم حافظیه ...توی شب بارونی...[رویا]

سارا یه فنجون...

خیلی سفر خوبی بود.... هوس شیراز کردم...اونهم حافظیه ...توی شب بارونی...[رویا]

سحر

خدا بهتون رحم کرد یه صدقه بده[ماچ]

سارا آرامش

همیشه به سفر باشی دوست خوبم... روز و سالی که رفتم تخت جمشید شیراز برای عظمت تاریخ ایران غصه خوردم...

Aria Lonely

به به میبینم که رفتی شیراز و عشق و صفا حسودیم شد بهت آخی چقدر دلتنگ شیراز شدم یهو موفق باشی سفرنامه تصویریت هم خیلی جالب بود و زیبا همه خاطره ها نازه شد برام

عاطفه

[گل] امیدوارم همیشه سلامت باشی آپم خوشحال میشم سری بزنی[گل]

ز و یــــا

سلام ... خوبین ؟ من واقعا شرمندم که دیر به دیر ... خیلی هم دیر به دیر میام اینجا و بهتون سر میزنم .... امیدوارم عذر منو قبول کنین ... با متن جدید بروزم ... ممنونم که میاین و بهم سر میزنین همیشه [گل]

علی شادان

حرفت رو قبول دارم. متالیکا یه شعر داره که توش درباره این حرف میزنه که بجای اینکه کاخهای الکی و پوچ برای خودمون بسازیم بهتره دقیقا فکر کنیم که اون چیزی که فکر میکنیم به حقیقت می پیونده و اون چیزی که میگیم یه روز تبدیل به واقعیت میشه. ان شاءالله همیشه به آرزوهات برسی

وحیده

سلام بد نبود یعنی خوب بود ولی واسه انشای دانشگاه من بد نبود میگم یه کمکی به من می کنی؟ یه چندتا جمله شاعرانه در مورد شیراز برام می نویسی استادمون گفته در مورد شهرتون انشا بنویسید اخه من چی بنویسم...؟ ممنون میشم اگه کمکم کنی